Ruža ako kráľovná kvetov, uctievaná už v minulosti, vládne aj dnešnému svetu svojou krásou a prenikavou vôňou. V starovekej Indii bola ruža posvätný kvet. Jej darovaním ste si mohli vyprosiť u vládcov čokoľvek.

Dnes ju pestujeme takmer každý na záhrade . No pri pestovaní dochádza často k chybám, ako napríklad vybraním nesprávnej polohy alebo zeminy.

Dnes tu máme pre vás pár správnych tipov čo robiť (nerobiť) aby aj vám zdobila táto famózna kvetina záhradku čo najdlhšie.

Miesto pestovania 

Základom pri pestovaní je správny výber miesta a vhodne pripravený substrát. Pri výbere miesta by sme sa mali vyhýbať suchým a horúcim miestam. Nie je vhodná ani severovýchodná strana domu, pretože ruže na svoj rast potrebujú svetlo a teplo.

Pôda

Pôdu je potrebné pred výsadbou poriadne pripraviť a spracovať. Ružiam vyhovujú pôdy stredne ťažké, humózne a nepremokrené.
Okrem uvedeného k zdravému rastu prispieva aj správna výživa, to znamená aplikácia kvalitného hnojiva určeného na ruže. Dobré je tiež používať tekuté železo, čo je obzvlášť vhodné pri vápenatých pôdach. Pestovanie vo vápenatých pôdach môže vyvolať žltnutie listov (chloróza). Žltnutie listov môže byť spôsobené aj pôdou, ktorá je nevzdušná a premokrená. Preto je vhodné pravidelne prekyprovať zeminu. K starostlivosti o ruže patrí aj pravidelné odstraňovanie odkvitnutých kvetov, poškodených a napadnutých listov. Napadnuté a chorobami poškodené listy rozhodne nedávajte do kompostu, tieto listy je potrebné zlikvidovať.

Problémy pri pestovaní ruží

Ďalším problém, s ktorým sa môžete stretnúť pri pestovaní ruží, sú plané výhony.Tieto plané výhony sú zjavne odlišné a je potrebné ich odstraňovať. Planý výhon je ľahko rozpoznateľný, vyznačuje sa bujným rastom. Takéto výhony možno v mieste vyrastania odrezať, odstrihnúť, prípadne celé odtrhnúť.

Choroby a škodcovia

Začiatkom leta sú ruže sú napádané múčnatkou, hubou marsonína, hrdzou, cikádami, červcami a voškami. V takýchto prípadoch treba siahať po postrekoch a pokúsiť sa odhaliť prípadné chyby pri pestovaní.

Pri dodržiavaní týchto praktických rád, bude vaša záhradka plná krásnych zdravých ruží, ktorými sa môžete s hrdosťou pýšiť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

preloader