Ak ste si mysleli, že láska je len záležitosť srdca, tak ste na omyle. Čoraz viac sa dozvedáme o biologických procesoch, ktoré spôsobujú zamilovanosť.

Zamilovanosť je droga.

Je podobná ako dávka kokaínu, pretože obe skúsenosti vplývajú na mozog podobne a spôsobujú podobný pocit eufórie.

Maznanie je liekom proti bolesti.

Oxytocín, tzv. hormón lásky je produkovaný počas objímania. Hormón sa tvorí v mozgu, vaječníkoch a semenníkoch. Výskum ukázal, že dávka oxytocínu výrazne znižuje bolesti hlavy a u niekoho dokonca bolesť úplne zmizne po 4 hodinách. Rozhodne stojí za vyskúšanie objímať a maznať sa, predtým, než siahnete po chemických pilulkách.

Motýle v žalúdku naozaj lietajú.

Keď sa do niekoho zaľúbite, tak sa nevyhnete „motýľom”, ktoré budú lietať, tancovať a blbnúť vo vašom žalúdku. Spôsobuje ich adrenalín, ktorý primárne telo vylučuje ako reakciu na nebezpečné situácie.

Zlomené srdce nie je len metaforou.

Výskum poskytol dôkazy o tom, že intenzívne traumatizujúce udalosti ako je rozpad vzťahu, rozvod, strata milovanej osoby, fyzické odlúčenie od milovaného človeka alebo zrada môžu spôsobiť skutočné fyzické bolesti v oblasti srdca. Tento stav sa nazýva syndróm zlomeného srdca. Hlboká emocionálna tieseň vyvolá v mozgu tvorbu určitých chemických látok, ktoré výrazne oslabujú činnosť srdca, čo vedie k silnej bolesti na hrudníku a dýchavičnosti.

Stačia nám len 4 minúty na to, aby sme sa rozhodli či sa nám niekto páči, alebo nie.

Ak chcete na niekoho urobiť dobrý prvý dojem, máte na to 4 minúty. Hlavnými faktormi sú reč tela, tón a rýchlosť reči a nie tak úplne to, čo poviete.

Páry, v ktorých sú si dvaja až príliš podobní, pravdepodobne nepretrvajú.

Páry, ktoré sú si príliš podobné a páry, ktoré sú si príliš odlišné zvyčajne nemajú veľkú šancu na spoločnú budúcnosť.

V dlhotrvajúcich vzťahoch je preferovaná atraktívna tvár nad atraktívnym telom

Existuje dôkaz o tom, že pri hľadaní osoby na flirt vyhráva na báze fyzickej príťažlivosti telo nad tvárou. Pre tých, ktorí hľadajú dlhotrvajúce vzťahy je však opak pravdou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

preloader